Domů Historie značky POK
Nožířský rod Poků PDF Tisk Email

Nožířské řemeslo rodiny Poků ma již sedmdesátiletou tradici. Prvním nožířem v rodině se stal pan Jaroslav Pok (nar. 1907), který se vyučil u známého nožíře pana Wébra v Plzni. V roce 1933 si založil nožířskou živnost ve Stříbře u Plzně, kde působil 3 roky a poté se vrátil zpět do Plzně. Otevřel nožířskou dílnu s obchodem v Nádražní třídě, kde se brousily, vyráběly a prodávaly nože pro domácnost, řeznické a kuchařské. V sortimentu výrobků nechyběly ani nože zavírací, lovecké tesáky, sekáčky na maso, řeznické sekery a porcovací soupravy s rukojeťmi z paroží.

V roce 1946 bylo ve firmě Pok zaměstnáno devět lidí. Konec dalšího rozvoje a rozšiřování činnosti nožířské firmy i ostatních řemesel, znamenal nástup vlády komunistů po únoru 1948. Již od r. 1949 nesměla firma zaměstnávat žádné dělníky a v důsledku dalšího politického vývoje v Československu, byl nucen v r. 1953 pan Jaroslav Pok svoji živnost ukončit. Stačil ale vyučit v řemesle svého syna Josefa, který však nemohl v živnosti pokračovat. Roku 1974 pan Jaroslav Pok zemřel a bohužel se tak nedožil pokračování nuceně přerušené nožířské tradice firmy Pok.

Pan Josef Pok (narozen 1931), je absolventem Nožířské školy v Mikulášovicích, která byla ve své době nožířským centrem. V roce1953 nastoupil do Škodových závodů, kde pracoval jako konstruktér, technolog a montážní technik. S výrobou nožů ale pokračoval dál. Nevyráběl je však profesionálně, ale jen pro své přátele a známé v malé garáži. Po postupném uvolňování politické situace v Československu bylo možné začít provozovat různé druhy služeb. Na základě toho začal ostřit a vyrábět nože jako své vedlejší zaměstnání. Láska k řemeslu, kterému se před mnoha lety vyučil, zvítězila.

Pan Josef Pok proto opustil Škodovy závody jeden rok před důchodem a v roce 1990 začal pracovat jako soukromý nožíř s cílem opět vybudovat přerušené nožířské tradice rodiny Poků. Začátky však nebyly lehké. Jako dílna i prodejna musela stačit jedna místnost v suterénu domu. Firma postupně vešla ve známost, rozšířil se sortiment výrobků i počet zákazníků.

Současnou náplní činnosti pana Josefa Poka je především ostření lékařských chirurgických nástrojů pro nemocnice. Dále výroba kuchyňských, řeznických a řemeslnických nožů. Na výrobu čepelí používá vysoce kvalitní nerezovou ocel zahraniční výroby. Na rukojeti se používá staré osvědčené a dodnes oblíbené dřevo z domácích druhů dřevin, jako je švestka, ořech, třešeň a jiné.

V centru Plzně na Klatovské třídě č.10 se nachází dílna i obchod, kde můžete zakoupit kuchyňské, řeznické a kuchařské nože se značkou POK.